história a súčasnosť 

Históriu začala skupina SLZA písať v 60-tych rokoch minulého storočia keď partia nadšencov z Kamienky pri Starej Ľubovni začala svoju hudobnú produkciu na verejnosti prezentovať len za pomoci akustických nástrojov ako saxofóny, akordeón a bicie. Bolo to v časoch keď svadby trvali aj tri dni, ľudia sa bavili už pri ladení nástrojov a na prvé hrania muzikanti cestovali spojovým autobusom.

Neskôr pribudli elektrické gitary, zosilňovače s reproduktormi, tiež syntetizér a potom i mikrofóny a basgitara. Zakladajúcimi členmi v tom čase boli: Juraj Matoľák st. (saxofón), Štefan Šmigeľ (saxofón), Ján Mačik (gitara), Peter Šmigeľ (gitara), Ján Ondrejik (bicie), Michal Augustín (Akordeón). Spievali, ako to bolo v tom čase bez mikrofónov všetci. Postupne sa v skupine vystriedalo viacero muzikantov ďaších muzikantov ako Igor Bittner (saxofón), Igor Pikov (trúbka), Ján Foľvarský (akordeón), neskôr aj Juraj Zima (bicie), Peter Mosoriak (basgitara), Štefan Zima (bicie, akordeón), Ján Ražnický (saxofón), Viliam Červeňák (klávesy) a i.

70-te roky
70-te roky
80-te roky
80-te roky

V rokoch 1973 - 2002 v skupine ako hlavný člen pôsobil Štefan Matoľák st., ktorý aktuálne stále aktívne hraje v hudobnej skupine INDEX spolu s Miroslavom Neupauerom.

V osemdesiatych rokoch skupinu SLZA tvorili prevažne bratia Matoľákovci, Juraj, Štefan a Ján spolu so synovcom Michalom Matoľákom, Jurajom Matoľákom ml. a Jozef Talárom.

90-te roky
90-te roky

V turbulentných časoch rokov 90-tych došlo po odchode niektorých členov skupiny za prácou do zahraničia k jej výraznému omladeniu. Do skupiny prišli Maroš Matoľák a Štefan Matoľák ml. Po odchode Juraja Matoľáka ml. do zahraničia sa napokon zostava ustálila v zložení Štefan Matoľák st. klávesy, spev, Maroš Matoľák - klávesy, gitara, spev, Michal Matoľák - basgitara, spev a Štefan Matoľák ml. - bicie nástroje. V tomto zložení skupina SLZA zotrvala až do roku 2002, kedy Štefan Matoľák ml. nastúpil na vojenskú službu a po nej využil možnosť odcestovať do zahraničia. 

Rok 2016 je ďalším prelomovým rokom, kedy sa dovtedy poslední členovia skupiny Maroš Matoľák a Štefan Matoľák rozhodli oživiť dobré meno skupiny SLZA (Matoľákovci). Na pomoc si zavolali priateľa, výborného muzikanta a zabávača Jaroslava Dziaka, ktorý má bohaté skúsenosti s tradičnou folklórnou muzikou ako sú napr. Zamiškovci, Kollárovci, bratia Jendrichovskí atď. Jaro sa od počiatku vžil do funkcie sólistu na klávesových nástrojoch a akordeóne. Maroš mu sekundoval v podobe ,,kontry a basy", v prípade poreby aj sólovej či doprovodnej gitary. Obaja sa súčasne venujú aj spevu. O rytmus sa hrou na bicie nástroje stará Štefan Matoľák ml.

Začiatkom roka 2017 skupinu SLZA doplnil ďalší dlhoročný, skúsený muzikant a priateľ Jozef Guľaš ,,Guľky". Do koncepcie skupiny výborne zapadol predovšetkým svojim spevom a hrou na klávesové nástroje. Maroš Matoľák v tom prípade presedlal na nástroje strunové a okrem spevu sa teraz venuje basgitare aj gitare. 


Súčasní členovia kapely

Maroš - basgitara, gitara, spev
Jaro - akordeón, basgitara, spev
Jozef  ,,Guľky" - klávesy, spev
Števo - bicie

Nájdete nás aj na fb...

Pár fotografií